Basında Biz
example1

Engelli bireyler ülke ekonomisine katkı sağlıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi ile Enelsa Endüstriyel Elektronik arasında özel bireylerin sanayi üretiminde yer alması konusunda işbirliği protokolü imzalandı. Türkiye’de ilk olan proje ile çeşitli ekipmanların tasnif ve paketleme işini özel öğrenciler üstlenecek. Özel öğrencilerin üretime katkısının yanında, kendilerine olan güveni de artacak.

Türkiye’nin en büyük özel eğitim okulu olan Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi, Enelsa Endüstriyel Elektronik şirketi ile engelli öğrencilerin ekonomik değer üretebilmesi ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla protokol yaptı. Protokolü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel, Özel Gereksinimli Bireyleri Destekleme Derneği Başkanı Tarık Bitlis ve Enelsa Endüstriyel Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Bacanak imzaladı. 

TÜRKİYE’DE İLK
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel, Türkiye’nin en kapsamlı engelli rehabilitasyon merkezinde hayata bağlanan özel bireylerin üretime de katkı koymaları için çaba sarf ettiklerini belirterek, “Bu proje özel bireylerin üretimde yer alması, hem meslek öğrenmeleri hem de özgüvenlerini kazanmaları açısından çok önemli. Rehabilitasyon merkezimizdeki iş atölyeleri bunun için uygun. Öğrencilerimiz burada zaten, sabun, hediyelik eşya gibi küçük üretimler yapıyordu. Engelli bireylerimiz özel sektör üretiminde de nasıl yer alabilir diye arayış içindeydik. Firmalarla görüşmeler yaptık. İş adamlarımızın da projemize destek vermesi ufkumuzu açtı. Bugün imzaladığımız iş birliği protokolüyle bunun ilk meyvesini alıyoruz. Türkiye’de ilk kez engelli öğrenciler sanayi üretiminde yer alacak. Enelsa’ya da sosyal sorumluluk çerçevesindeki işbirliği için teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

YOĞUNLUĞUMUZ AZALACAK
Enelsa Endüstriyel Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Bacanak, “Çalışmamız Türkiye’de bir ilk oldu. Şuan bizim kendi işyerimizde yapmış olduğumuz işin bir kısmını buraya kaydırmış olduk. Böylece hem buradaki arkadaşlara bir iş imkanı oldu, hem de iş yoğunluğumuz azaldı” dedi. 

ÖRNEK ÇALIŞMA KALİTELİ SONUÇ
Genç Organize Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ayşenur Bacanak ise projenin ortaya çıkış hikayesini şu sözlerle anlattı: “Ebru Hanım’ın davetiyle buraya ziyaret gerçekleştirdik. Atölyeleri gezdik. Yaz döneminde inanılmaz bir üretim yoğunluğumuz vardı. Özellikle hortum takımlarında. Sonrasında dedik ki hortum takımlarımızın paketleme ve etiketlenmesini neden için özel gereksinimle öğrenciler yapmasın. Birkaç deneme yaptık. Daha sonrasında bant oluşturuldu ve son aşamaya gelmiş durumdayız. Hortum takımlarımızı buraya gönderiyoruz. Öğrencilerimiz gayet kaliteli üzerinde etiketleyip ve özel poşeti ile paketliyor ve tekrar bize geliyor. Güzel bir işbirliği yakaladık, çok memnunuz.”example1

Yaklaşık 10 yıldır havuz sektörüne hizmet verdiklerini belirten ENELSA Endüstriyel Elektronik Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Ömer Bacanak, firma olarak elektronik alanındaki ürün, tasarım ve fikirleri daha verimli hale getirip, geliştirmeyi amaçladıklarını kaydetti. Enelsa'nın müşteri odaklı ilkeleri olduğunu belirten Ömer Bacanak, ürettikleri her ürünün arkasında olduklarını söyleyerek, hizmet veren bayilerinin de bunun bilincinde olduğunu ve müşterilere 7 gün 24 saat her türlü teknik destek sunduklarını kaydetti. Bacanak, firma olarak 2006 yılına kadar alt yapılarını tamamlamaya çalıştıklarını ifade ederek şunları söyledi: "Bu yılı şirket olarak tanıtım yılı olarak ilan ettik. Ve 2007 yılında da yurt dışı fuarlarına katılarak Antech markasının yurt dışında tanınılırlığını arttırmayı hedefliyoruz."

Yazının Devamı >>>example1

Babası memuriyet yerine girişimciliği tercih edince, Ömer Bacanak da sanayinin içinde buluvermiş kendini… Küçük yaşlardan itibaren elektronik aletlerle iç içe olmuş. Yeni şeyler icat etmenin, makineleri parçalara ayırıp farklı bir işlevle yeniden toparlamanın peşinden koşan Bacanak, 90’lı yıllarda bobinaj üretimi ile başladığı profesyonel iş hayatına, bugün birçok yenilikçi ürünle zenginleştirdiği şirketi Enelsa Endüstriyel Elektronik Sanayi ile devam ediyor. 

Yazının Devamı >>>example1

Faaliyetlerine ithal endüstriyel ürünlerin tamiratı ile başlayan Enelsa, 1996'da pompa üretimi ile ilk imalatını gerçekleştirdi. Üretime geçme sürecinde 2  milyon dolarlık yatırmı yapan firma bugün yüzme havuzlarında, buhar kazanlarında, soğutma kulelerinde, zirai ilaç ve sıvı gübre karıştırılmasında, içme suyu şebekelerinde ve daha birçok yerde kullanılan elektronik kontrol ve otomasyon sistemleri ile bilgilendirme panoları ve dozaj pompası üretimi yapıyor. Türkiye'nin yerli üreticisi olarak pazarda yüzde 40'lık paya sahip olan firma, 2010'u 'ihracata ilk adım yılı' ilan etti.

 

Yazının Devamı >>>